Як вибрати секцію або гурток для дитини
Автор статті Ю. А. Яковлєва
Почати, мабуть, варто з аналізу того, до чого, на ваш погляд, у вашого сина або дочки є здібності, схильності, що їх цікавить. Не обов'язково, щоб у дитини був талант до чого-небудь. Оскільки в більшості випадків ми переслідуємо ціль організації дозвілля дитини, емоційної розрядки від нагромадилося за день напруги, іноді доцільно вибрати вид діяльності, до якого у дитини немає ніяких здібностей, але зате є бажання займатися. Виняток становлять секції, для занять в яких необхідно спочатку володіти певними здібностями і навичками. Якщо у дитини їх немає, то його не візьмуть, як би велике воно не було його бажання. Природно, якщо ви хочете, щоб дитина досягла значних успіхів у тій чи іншій області, йому слід займатися тим, до чого, по-перше, у нього є здібності і, по-друге, при наявності цих здібностей йому цікаво.
Мудрі батьки думають не тільки про те, що дитині цікаво, але і про те, що йому стане в нагоді в житті. Зокрема, у дівчаток у зв'язку з цим повинен бути свій підбір гуртків і секцій, у хлопчиків - свій, хлоп'ячий набір.
Поцікавтеся думкою дитини. Можливо, у нього вже є на прикметі який-небудь гурток, в який він хотів би ходити. А може, він взагалі нічого про це не знає. Тоді вам доведеться пояснити, для чого це йому потрібно, і розповісти про можливі варіантах, запропонувавши на вибір найбільш привабливий. Не варто записувати дитину в секцію, не порадившись. Звичайно, діти не завжди в змозі правильно оцінити ситуацію і прийняти усвідомлене рішення. Іноді їм здається, що вони взагалі нічого не хочуть. Іноді, навпаки, як у вірші Агнії Барто, «драмгурток, кружок по фото, а мені ще й співати полювання...» Іноді дитина вибирає те, що йому зовсім не під силу, тільки тому, що там займається однокласник, на якого він хоче бути схожим. Але все ж водити дитину проти його волі туди, куди він не хоче, не варто: це не доставить задоволення ні вам, ні вашій дитині.
Яким спортом ти хочеш займатися - обговорюється. Але те, що ти займаєшся спортом - це не обговорюється. У нашій сім'ї це обов'язково.
Якщо син або донька наполягають на своєму, не погоджуються з вашими доводами, то можливий варіант, при якому ви поступитеся. Вибір гуртка не настільки відповідальний, як вибір школи. В гіршому випадку дитина незабаром покине той гурток, який так рвався. Для нього це буде корисним життєвим досвідом: наступного разу він буде більш критично оцінювати себе і уважніше прислухатися до порад батьків. Якщо дитина не впорався з тим, до чого прагнув, не варто говорити: «Ага, я ж казала тобі, а ти не слухав!» Краще спокійно, без докорів обговоріть з ним причини невдачі.
Доцільно поцікавитися, де займаються друзі дитини по школі, по двору. Йому буде комфортніше, якщо і позашкільні заняття будуть проходити в його звичному колі спілкування.
Якщо ж у дитини не складаються відносини з однолітками, то, можливо, спілкування на нейтральній території допоможе їх налагодити. Однак будьте обережні, якщо у дитини явно негативні стосунки з однокласниками, не варто записувати його в ту ж секцію, де займаються його «недруги». Конфлікт «переселиться» разом з ним в новий колектив, і відвідування гуртка стане для дитини не задоволенням, а покаранням. Краще почати все з чистого аркуша. Раптом в новому колективі дитині більше пощастить?
Близькість до гуртка будинку, школі теж немаловажний фактор. Адже дитині або доведеться ходити туди самому, або в супроводі когось із дорослих. Відвідування нехай самого неперевершеного клубу на іншому кінці міста навряд чи хороша ідея. Дорога забере надто багато часу і буде дуже стомлююча для дитини.
З практичної точки зору, безумовно, має значення і ціна, в яку вам обійдеться подібний розвиток і розвага дитини. Вибирайте гурток, який ви дійсно в змозі оплатити. Швидше за все, якщо ви зупините свій вибір на чомусь надзвичайно дорогому, ви і від дитини почнете вимагати відповідних жертв: щоб не пропускав заняття, щоб старався з усіх сил, щоб були відчутні результати. А інакше, за що ви віддаєте буквально-таки останні гроші?! А насправді заняття повинні приносити радість вашій дитині і вам. Крім того, висока ціна далеко не завжди відповідає якості занять.
Якщо ви приблизно визначилися з секцією (або секціями), куди хочете віддати дитину, вирушайте в розвідку на місцевість. Прийшовши в клуб, поспілкуйтеся з викладачем, керівником гуртка. Порадьтеся з батьками дітей, які там займаються. Якщо є можливість, поцікавтеся думкою самих дітей. Озирніться, затишно в клубі, є все необхідне для занять. Обов'язково дізнайтеся, що вам доведеться принести для занять дитини, яка прийнята форма одягу.
Якщо вам все сподобалося і умови вас влаштовують, відвідайте з дитиною пробне заняття. Як правило, воно безкоштовне. Після заняття дізнайтеся, чи сподобався йому керівник, інші діти, самі заняття. І якщо сподобалося, значить, можна сміливо записуватися.
У батьків, записавших дитину в секцію, виникає нова проблема: справ стало більше, а кількість годин у добі все те ж. Необхідно по-новому організувати час сина або дочки, щоб все встигнути.
- Час і день тижня слід вибирати з урахуванням індивідуальних особливостей дитини. Наприклад, якщо після школи він дуже втомлюється або не може робити уроки без вашого контролю, то секцію доцільніше відвідувати після уроків, а домашні завдання робити ввечері, коли дитина відпочине або коли прийдуть з роботи тато і мама. Заняття можуть бути в робочі дні або тільки по вихідним. Останній варіант варто вибрати, якщо на тижні дитину нікому водити в гурток, а сам він дістатися не може, або якщо у дитини дуже велике навантаження в школі.
- Частота і тривалість занять залежать від багатьох факторів: працездатність дитини, навантаження в школі, складність і утомительность занять у секції, можливості батьків супроводу дитини. Єдине загальне правило, яке слід мати на увазі: заняття не повинні перетворюватися для вашої родини покарання.
- Скільки гуртків може відвідувати дитина? Відповідь проста: стільки, на скільки у дитини вистачить часу, сил і бажання, а у вас - грошей.
- Якщо заняття в секції для вас важливіше навчання (а як правило, це так), то очевидно, що захоплення дитини не повинно шкодити навчального процесу. Завдання батьків - організувати час дитини таким чином, щоб він все встигав. При цьому бажано, щоб спочатку була виконана вся обов'язкова робота, а потім вже розваги. Подібне правило може бути одним з пунктів договору між вами і дитиною.
Бажано залучити самої дитини до розробки плану дня. Ймовірність того, що він буде дотримуватися режиму дня, який начебто розробив сам, а не вимушений був підкоритися, вище. При складанні плану дня пропонуйте дитині альтернативи, можливість вибору. Зрештою, саме йому доведеться жити за цим планом.
Чітко дайте дитині зрозуміти, що гурток - це для нього задоволення, якого в принципі він може втратити при поганій поведінці. Один раз, на самому початку, однозначно і категорично пояснити це дитині правильно і просто обов'язково, але поминати це за будь-якої дрібниці не варто: використовуйте цю домовленість тільки у важливих випадках.
Заздалегідь позбудьтеся ілюзій. Дитина ще досить малий і не в змозі нести за себе повну відповідальність. Його інтереси нестійкі. Це означає, що навіть при самому сприятливому розвитку подій вам доведеться бути в курсі того, коли і які у дитини заняття, що він повинен підготувати будинки, що він повинен принести з собою. Знати це потрібно не для того, щоб робити все за дитину, а для того, щоб підстрахувати його. Якщо вже він забуде - нагадайте. Не раз і не два вам доведеться умовляти дитину піти на заняття, навіть в самий улюблений гурток. Однак робити це варто тільки в тому випадку, якщо ви дійсно впевнені, що небажання йти в секцію у дитини пов'язане з миттєвим настроєм, а не є стійким небажанням займатися там взагалі.
Пам'ятайте, що ви дбаєте про фізичному, психічному, творчому, соціальному розвитку своєї дитини. Хіба так уже великі труднощі, з якими ви стикаєтеся, порівняно з вашою метою?
Немає коментарів:
Дописати коментар